SPM - SŽ 5. 12. 2015

Post date: Dec 07, 2015 2:30:13 PM

Stolnotenisový maratón, tak by sa dal nazvať sobotňajší stolnotenisový turnaj staršieho žiactva. Boje o medaily, do ktorých sa zapojilo deväť Čadčanov, skončili až krátko po 20. hodine.

Usporiadateľom druhého kola Slovenského pohára staršieho žiactva bol tím ľudí z TTC Majcichov. Dejiskom bola špecializovaná stolnotenisová hala v bratislavských Krasňanoch. Na trinástich stoloch bojovalo v dvoch kategóriách vyše 130 stolnotenistov.

Nová séria zelených dresov MSK Čadca svietila pri stoloch aj po kvalifikačných skupinách. V tých hralo o postup do ďalšej fázy turnaja osem Čadčanov a všetci postúpili. Filip Delinčák prešiel skupinou ako nôž maslom. Ďalej šli aj bratia Kapustovci, Martin Badura, Fedor Kállay, Marián Piala, Jakub Goldír a po odvrátení série mečbolov s Kamilom Paľkom z Vranova nad Topľou prešiel sitom kvalifikačných skupín aj Radoslav Šramo.

Kvôli vysokému počtu postupujúcich hráčov hrozilo Čadci v poslednej dobe typické vyraďovanie sa navzájom. Klubové derby sa konalo trojnásobne. Michal Kapusta vyradil Pialu, Goldír prekonal Baduru a neskôr zas Delinčák Goldíra.

Ďalšie derby sa mohlo konať v súboji Delinčáka so Samuelom Cyprichom, ktorý bol na základe postavenia v rebríčku vyžrebovaný priamo do skupiny nasadených, ktorú hrá najlepších 16 hráčov Slovenska. Žiaľ, Filip nedotiahol sľubne rozbehnutý zápas s Marekom Jaloveckým z Pezinka, keď mu nestačilo ani vedenie 9:5 v piatom sete.

Najväčším želiezkom v ohni bol v Bratislave Samuel Cyprich, k 1. 11. 2015 piaty hráč Slovenska. Čadčan, ktorý pred týždňom bodovo pomohol k zachovaniu nádeje extraligistov v boji o prvú šestku, postúpil z nasadenej skupiny po dvoch hladkých víťazstvách z druhého miesta. Od toho prvého ho delil nevydarený vstup do piateho setu s Tobiášom Pindurom.

Cyprich následne postúpil do štvrťfinále, Jaloveckého zdolal v troch setoch.

Štvrťfinálového žrebu sa mladý Čadčan veľmi bál. Do cesty sa mu postavil stále nepríjemnejší obranár Matúš Dráb z Michaloviec, ktorému v auguste podľahol na Satelite v Havířove.

Taktika však bola jasná. Vydržať, poctivo si vybojovať každú loptičku a tlačiť výborne chytajúceho Drába na stred. Samo prehrával v úvodnom sete 8:4, no otočil a vyhral 11:9. Naopak, vedenie o pár loptičiek neudržal v tom druhom a bolo 1:1. Za tohto stavu prišla kanonáda, Cyprich prakticky prestal kaziť a vyhrával jednu dlhú výmenu za druhou. Jeden z najkrajších duelov turnaja vyhral Čadčan 3:1, no postup do semifinále ho stál obrovské množstvo síl.

Tie hráčovi MSK chýbali pri koncentrácii dvoch setov s Daliborom Dikom, neskorším víťazom turnaja. Samo na Námestovčana určite mal, no malý výpadok už nedotiahol a prehral 3:1.

V boji o bronz sa stretol s Félixom Ivančom, príjemným prekvapením prebiehajúcej sezóny. Bol to práve Čadčan, ktorý paradoxne našiel viac síl, po 20. hodine odohral svoj najlepší zápas turnaja a vyhral hladko v troch setoch.

Toto víťazstvo sa neskôr ukázalo ako veľmi cenné a dá sa označiť ako dvojnásobný bronz. Samo si okrem pohára vybojoval pozíciu slovenskej trojky v rebríčku k 1. 1. 2015, prípadná porážka by znamenala zotrvanie na 5. mieste.

Miesto v elitnej šestnástke si vybojoval aj Filip Delinčák, ktorý skončil na 13. – 16. mieste. V najlepšej 24 skončil aj opäť vo forme hrajúci Jakub Goldír, ktorý si pripomenul výborné výkony z predchádzajúcej sezóny. Prekvapením turnaja bol rozhodne Fedor Kállay, ktorý to z 56. pozície vytiahol až na 21. – 24. miesto. V 32 si svoje miesto našiel aj Martin Kapusta.

Postup zo skupín do ďalších bojov je veľmi cenný pre všetkých Čadčanov, veď až piati z nich patria vekom ešte len medzi mladších žiakov, dvaja dokonca medzi najmladších žiakov.