HISTÓRIA

Stolnotenisový klub, ktorý vznikol v roku 1971, kedy sa v družine na ZŠ Rázusova začal hrať stolný tenis pod vedením Ľudovíta Valárika. Klub vstupoval do tohto športu s cieľom vychovávať a starať sa o mládež.  Ľudovít Valárik je predsedom stolných tenistov dodnes. Cieľom s akým vstupuje oddiel do každej sezóny je naďalej sa venovať najmä mládeži. V súčasnosti je toho dôkazom, že v našich radoch nájdete štyroch slovenských reprezentantov: Mariána Majáka, Juraja Mudríka, Romana Rezetku, a Adriánu Cisarikovú. Títo hráči sa pravidelne zúčastňujú vrcholných svetových podujatí ako sú majstrovstvá Európy a sveta mládeže, majstrovstvá sveta stredných škôl a ďalších.
 
V súčasnosti má oddiel osem mužských družstiev A - H, pričom Čadca má zastúpenie vo všetkých ligách od extraligy, až po poslednú 7. ligu, výnimkou je v tejto sezóne 3. liga. Za tie roky existencie stolnotenisového klubu si do športovej haly našlo cestu už niekoľko stoviek hráčov. Klub vychoval niekoľko úspešných slovenských reprezentantov. V roku 2000 vyhral prvú slovenskú ligu a v roku 2007 sa stal majstrom Slovenska v súťaží družstiev mužov.

Cieľom do budúcna je výchova ďalších a ďalších slovenských reprezentantov, udržanie sa medzi elitou v mužskej extralige a zároveň rozšírenie tohto jedného z dvoch najpopulárnejších športov celej verejnosti. Veď v ktorom športe sa stretnete s tak výraznou konkurenciou, kde sú družstvá rozdelené od extraligy, cez 1. až  7. a niekde po 8. ligu.

Ľ.Valárik zakladateľ stolnotenisového klubu:
 
 
 
 
Videovizitka Ľ. Valárika

Keď v roku 1971  pár nadšencov  na čele s Ľudovítom Valárikom založilo stolnotenisový oddiel pri TJ ZZO Čadca ani vo sne ich nenapadlo, že oddiel sa bude rozrastať a ich  nástupcovia budú hrať extraligu či medzinárodnú super-ligu a  budú reprezentantmi Slovenska na majstrovstvách Európy. Klub, ktorý tak vznikol v roku 1971 sa do prvých okresných a postupne krajských súťaží prihlásil už po 2 rokoch svojho fungovania.
 
Mesto Čadca sa začala postupne venovať najmä mládežníckym družstvám, z čoho pramenili a prví špičkoví hráči v rámci Slovenska ako Igor Koniar, Róbert Šamaj, Martin Kosán, Marián Zelienka či Ferdinand Straka. Družstvo sa postupne vyvíjalo, až prišlo do štádia, kedy začalo hrať najvyššiu slovenskú súťaž za éry samostatného Slovenska, v ktorej sa drží dodnes. Prvé výrazné úspechy v najvyššej lige prišli, až po príchode dvoch stolnotenisových nadšencov a sponzorov Petra Hluška a Jána Horniačeka. V sezóne 2000/2001 sa mladé družstvo v zostave Pavol Jakubec, Vladimír Poliaček, Peter Krkoška, Peter Óváry a Pavel Petráš prebojovalo ako víťaz vtedy 1. ligy do boja o majstrovský titul, čo znamenalo aj postup do medzinárodnej super-ligy. O pár rokov neskôr prišiel zatiaľ najväčší úspech v histórii klubu, keď po sezóne 2005/2006, kedy Čadca skončila v extralige druhá za ŠKST Bratislava o rok neskôr v sezóne 2006/2007 zvládla odvetu s družstvom z Bratislavy lepšie a tak sa mohol oslavovať prvý titul v extralige. Mužstvo z Kysúc hralo vtedy v zostave Miroslav Hořejší, Peter Krkoška, Vladimír Poliaček, Pavel Petráš a Pavol Jakubec. Tituly zo súťaže družstiev nechýbajú ani medzi dorastencami. Čadca ako jediná hrá túto súťaž nepretržite od jej vzniku a získala v nej už niekoľko medailí a majstrovských titulov.
 
 Medzi mládežou sa za tie roky vymenili už stovky hráčov, z toho už sedem sa postupne zúčastnilo na majstrovstvách Európy. Postupne sa do nominačných kritérií reprezentačných družstiev dostali Vladimír Poliaček, Peter Krkoška, Pavel Petráš, Radoslav Blažek, Juraj Mudrík, Marián Maják a Adriana Cisariková. Úspechy na medzinárodnom poli zožali aj Ľudovít Valárik a Martin Kosán, ktorí viedli reprezentačné družstvá ako tréneri. Sedem účastníkov MEJ vybojovalo pre Slovensko niekoľko medailí či už z medzinárodných majstrovstiev Slovenska, Čiech, Malty, bývalej Juhoslávie, Slovinska, Maďarska, Iránu a ďalších.O jedinú medailu z majstrovstiev Európy sa zatiaľ postaral Radoslav Blažek, ktorý v roku 2002 v Moskve s Oľgou Dzelinskou z Michaloviec vybojovali strieborný kov. Blažekove účasti vo štvrťfinále dvojhry a družstiev kadetov ostávajú pre Čadcu stále maximom na európskych šampionátoch.
 
Po zisku titulu majstra Slovenska v sezóne 2006/2007 ako by sa pozabudlo na výchovu mladej generácie. Členovia klubu si túto situáciu začali uvedomovať keď sme zrazu nemali kvalitných hráčov v mladežnických kategóriach. Venovať sa len   extralige bez mládežnickej základne nebola správna cesta. V júni roku 2012 na členskej schôdzi klubu bol zvolený nový výbor a nový predseda klubu Marián Kapusta, ktorý je členom klubu od r.1985, prešiel všetkými mladežnickými kategóriami a aj v súčasnosti je aktívným hráčom a k tenisu doviedol aj svojich synov. Nové vedenie klubu pod novým názvom Mestský stolnotenisový klub Čadca si vytýčilo nielen udržanie si extraligovej príslušnosti, ale veľký cieľ si vytýčilo rozvoj práce s mládežou, ktorý vlastne začal v sezóne 2011/2012. Dnes v závere sezóny 2012/2013 môžme konštatovať, že cieľ sa pomaly stáva skutočnosťou. Bratia Radovan a Samuel Cyprich sú hráči, ktorí patria v kategórii mladších žiakov medzi najlepších na Slovensku. Martin Kapusta a Filip Delinčák patria do najlepšej desiatky v kategórii najmladších žiakov. V tejto kategórii máme rád hráčov, ktorí len zbierajú skúsenosti. Sú to mladšie ročníky , ale základnú stolnotenisovú abecedu majú už za sebou. Michal Kapusta, Jakub Goldír, Radoslav Šramo, Samuel Kubiatko a mnohí ďalší o ktorých v budúcnosti budeme ešte počuť. Pred záverom sezóny možno konštatovať , že bola mimoriadne úspešná. Extraligisti postúpili do finálovej štvorky, prvoligisti sú pred posledným zápasom druhý tak ako mužstvo v tretej lige. V piatej a šiestej lige dostali príležitosť mladí hráči, ktorí pod vedením Ľ. Valárika si vy bojovali postup do štvrtej a piatej ligy. Teda v budúcej sezóne bude mať klub zastúpenie okrem 2. ligy vo všetkých ligách. Dôsledkom toho , že klub sa intenzívne venuje mládeži je, že SSTZ naš klub poveril usporiadaním Majstrovstiev Slovenska jednotlivcov v kategóriach mladších a najmladších žiakov.

Podstránky (1): DOMOV
Comments