ARCHÍV‎ > ‎ČLÁNKY 2012/2013‎ > ‎

Koniec 115-ročnej tradície: Stolný tenis čaká zásadná zmena

 
 
25.04.2013 11:23

PRAHA - V roku 2014 bude predstavená nová plastová loptička, ktorá by mala po 115 rokoch nahradiť tradičnú celuloidovú. Medzinárodná federácia stolného tenisu (ITTF) na svojom webe oznámila, že po testoch bude nová bezšvová loptička uvedená do hry 1. júla 2014.

Celuloidovú loptičku zaviedol roku 1899 Angličan James Gibb, ktorý ju pre Európu objavil v Amerike. Revolučnou zmenou prešla v októbri 2000, kedy bola zväčšená na priemer 40 milimetrov a bola tiež ťažšia, aby hra nebola taká rýchla ako predtým.

K vývoju novej loptičky donútil ITTF predovšetkým fakt, že rapídne klesá počet tovární celuloidu, pretože výroba tejto vysoko horľavej látky je nebezpečná. Z celuloidu sa v súčasnosti vyrábajú predovšetkým pingpongové loptičky a gitarové "brnkátka". Najviac sa celuloid preslávil pri filme a vo fotografii, ale bol nahradený digitalizáciou.

Český profesionál Petr Korbel mal dvakrát možnosť si v Nemecku a v Japonsku plastovú loptičku vyskúšať.

"Asi na päť minút. Malo to iný zvuk a letela priamočiarejšie. Skôr to bude pre hráčov, ktorí hrajú silovo a nie technicky, ale bude záležať, ako sa im podarí loptička vyrobiť a aké vyvinú nové poťahy na rakety," uvažoval účastník piatich olympijských hier.

"Firmy však majú problém vyrobiť kvalitné loptičky a aj životnosť je krátka. Lopta sa čoskoro zdeformuje alebo praská," uviedol Korbel a spomenul si, že už v minulosti sa chvíľku hralo s podobnou loptičkou. "Bola ako kameň a modrina zostala týždeň," doplnil.

Comments